Vraky Rudého moře

 

      Ve vodách Rudého moře jsme navštívili dva válečné vraky. Jeden z dob II. světové války a druhý ze IV. arabsko – izraelské války.

    

   S.S. Thistlegorm  potopily 6. října 1941 německé bombardéry He 111 z KG 26. Plavidlo je stále S.S. Thistlegorm jeden z nejslavnějších vraků světa. Stále naložený vojenskou technikou všeho druhu, určenou pro severní Afriku, pro operaci Crusader generála A. P- Wavell.

Historii a popis ponoru najdete zde -  S.S. Thistlegorm.

 

   Druhé vojenské plavidlo leží na dně Hurghadského přístavu v hloubce asi 30 metrů, se dnes nazývá El Minia (což v arabštině – egyptštině znamená přístav - Mina).  Minolovka Sovětské výroby (typu T-34 projekt 254) potopená Izraelem buď v roce 1969 nebo v roce 1970 ve IV. arabsko-izraelské takzvané Opotřebovací válce. Izraelské letadla F-4 Phantom II provedla překvapivý nálet a potopila toto plavidlo raketou, která  minolovku zasáhla na levém boku na přídi pod čárou ponoru. Střela udělala do lodi otvor o velikosti 2m na výšku a 5m na délku.

Je to asi jediné plavidlo tohoto typu na světě jenž můžeme  „Normálně navštívit“ .

Historii a popis ponoru najdete zde - El Minia.

 

 

Poznámka:

1) Iniciály před jménem neznamenají německé SS, ale v angličtině Steam ship – parní loďIniciály před jménem neznamenají německé SS, ale v angličtině Steam ship – parní loď.

 

© 2015 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode